Дали едно масло за пържене на храни е полезно или не се определя от температурата на „пушене“: Колкото по-голямо число е, толкова по-малко потенциално опасно е маслото за здравето.
При нагряване се отделят канцерогенни вещества (акролеини), които първо засягат лигавицата и дихателни пътища, тъй като маслото започва да пуши. При пържене се образуват акриламиди – те допринасят за появата на апетитна пържена, хрупкава коричка върху продуктите, което всъщност не носи нищо полезно.
1. Масло от авокадо Ето защо, ако държите на правилното хранене, трябва да ползвате масла с висока „точка на пушене“. Най-високата температура на „пушене“ на маслото от авокадо е 270 градуса. То насища тялото със здравословни мазнини и насърчава синтеза на правилния холестерол.
2. Гхи масло На второ място е гхи. Димността му е 250 градуса. Съдържа линолова киселина, витамини (A, D, E и B3), както и калций и натрий. Това масло е идеален продукт не само за тези, които се придържат към здравословното хранене, но и за вегетарианци. Второто име на маслото гхи е хранителното злато на Индия. Този продукт е познат от древността и се споменава в Аюрведа.
3. Зехтин Трето почетно място заема зехтинът. Температурата му на „пушене“ е 230-240 градуса – по-висока е от тази на другите растителни масла, традиционно използвани в кулинарията. Зехтинът традиционно се използва в средиземноморската кухня и има много почитатели по целия свят. Съдържа Омега-3 и Омега-6 мастни киселини, пази от сърдечно-съдови заболявания и стомашно-чревни проблеми. Естествено е необходимо да изберете рафиниран зехтин за готвене, тъй като температурата му на „пушене“ е по-висока от тази на нерафинирания зехтин.
Следват маслата, които имат ниво на „пушене“ приблизително същото като това на зехтина или по-ниско от това на зехтина: слънчоглед – 230 градуса; царевица – 230 градуса; фъстъци – 230 градуса; соя – 230 градуса; бадем – 216 градуса; рапица – 200 градуса; сусам – 170-210 градуса.
Ако държите на здравето си, набавете си здравословни масла за пържене и не забравяйте, че не трябва да довеждате храната до кафява или черна кора, тъй като те са канцерогени. Що се отнася до свинската мас, наистина има проучвания, които предполагат, че животинската мазнина (масло, мас, гъша мас) произвеждат 20 пъти по-малко канцерогени – алдехиди, които причиняват сърдечни заболявания и онкология, отколкото царевичното или слънчогледовото масло. Но в същия списък, наред със свинската мас, гъшата мас и маслото, има и зехтин и гхи (което е производно на маслото). Така имате избор според вашите готварски предпочитания.
0 Comments